15 marca 2013

Jaka jest najlepsza pora na dziecko?


Współczesne kobiety często odkładają decyzję o założeniu rodziny. Wpływ na to mają aspiracje życiowe lub pragnienie rozwijania kariery zawodowej. Jeśli obawiasz się ciąży i związanych z nią zmian będziesz uważała, że zawsze może być lepszy moment na poczęcie dziecka. A jak jest w rzeczywistości?

Uśpiony instynkt macierzyński


Studia, praca, dom i dziecko. W takiej kolejności młode Polki próbują ułożyć sobie życie. Jak wiadomo nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Czasem partner jest gotowy na dziecko wcześniej niż my. Zdarzają się też „ wpadki”. Niezaplanowane macierzyństwo jest takim samym źródłem radości, co stresów. Czy warto więc wciąż odwlekać termin porodu? Czy od dziecka naprawdę ważniejszy jest samochód lub kariera? A może boimy się, że nie sprostamy obowiązkom, jakie nakłada na nas rola rodzica? Tymczasem zegar biologiczny tyka i im dłużej kobieta czeka z urodzeniem dziecka, tym trudniej jej zajść w ciążę i znieść sam poród. Ponadto, po 35 roku życia znacząco wzrasta współczynnik poronień i przedwczesnego porodu. Natomiast po 40 roku życia ryzyko wystąpienia u dziecka chorób genetycznych wynosi nawet 50 procent

Plusy i minusy późnego macierzyństwa



Powyższe dane nie oznaczają, że nie istnieją dobre strony opóźniania decyzji o macierzyństwie. Kobiety, które myślą o dziecku w dalszej perspektywie, podchodzą do kwestii macierzyństwa bardziej świadomie. Są też bardziej dojrzałe społecznie i psychicznie do bycia matkami. Świadome macierzyństwo wiąże się z racjonalnym sterowaniem swoją płodnością i przygotowaniem się na przyjście na świat nowego człowieka. Pamiętajmy, że tak ważna decyzja musi być uzgodniona z partnerem. Jego wsparcie i opieka, którą roztacza nad przyszłą mamą jest dla niej bardzo ważna i pomaga sprostać trudom ciąży i wychowywania malucha.

Życie uczy nas odnajdywać się w coraz to nowych rolach: studenta, pracownika, małżonka i wreszcie rodzica. Chciane, planowane i oczekiwane macierzyństwo pozwala w pełni i bez obaw cieszyć się z narodzin dziecka. Bardzo ważny jest również dialog z partnerem i podjęcie razem decyzji o przemianie pary w rodzinę.

żródło zdjęcia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz