19 marca 2013

Rozwój prenatalny dziecka między 11 a 20 tygodniem ciąży


Kobiety, które prowadzą kalendarzyk dni płodnych i obserwują swoje ciało w czasie cyklu, mogą zauważyć zmiany, świadczące o zajściu w ciążę już w pierwszych tygodniach od zapłodnienia. Większość pań nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest w ciąży przez cały pierwszy jej miesiąc. Dopiero brak okresu i pojawiające się później nudności czy zmęczenie, będące wynikiem zmian hormonalnych, skłaniają kobietę do zrobienia testu ciążowego.

Będę mamą


Nawet pozytywny wynik testu ciążowego nie daje zupełnej pewności czy kobieta jest w ciąży. Wątpliwości jest w stanie rozwiać jedynie lekarz na podstawie badania krwi oraz USG. Najlepiej poddać się mu na początku drugiego miesiąca. 11 tydzień ciąży to okres, w którym zarodek jest już zagnieżdżony w macicy i dynamicznie się rozwija. Najważniejsze zmiany w główce to przede wszystkim utworzenie się centralnego układu nerwowego. Ponadto mali mężczyźni mogą pochwalić się już większym prąciem. Badanie ginekologiczne wykonane w tym czasie jest okazją do usłyszenia bicia serca swego dziecka, które uderza z częstotliwością od 120 do 160 uderzeń na minutę. Męczą cię nudności i wymioty? Głowa do góry! Na początku drugiego trymestru wymienione dolegliwości z reguły ustępują.

Mały smakosz


Mijający 20 tydzień ciąży jest czasem, w którym malec wyrabia swoje upodobania smakowe. Możesz więc mieć skłonności do objadania się pewnym rodzajem potraw. Będąc jeszcze w brzuszku, malec połyka wody płodowe- doskonale zna ich smak i zapamiętuje go. Przyszłe mamy właśnie w tym tygodniu mogą poczuć pierwsze ruchy dziecka. Są one jeszcze bardzo delikatne i trudne do zidentyfikowania. Niektórym ciężarnym przywodzą na myśl „ głaskanie piórkiem”. Dzidziuś, który mierzy już 15- 17 cm i waży ok. 260 g, wyglądem przypomina małego bobaska. Wszystkie narządy wewnętrzne są już ukształtowane i na swoich miejscach. Na tym etapie dynamicznie rozwijają się kości, a maleństwo z chęcią sprawdza zakres swoich ruchów, machając rączkami, kopiąc i prostując paluszki.

Pierwszy trymestr jest kluczowym okresem w życiu przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka. To czas, by przyzwyczaić się do myśli o byciu mamą oraz zmian, jakie w przyszłych miesiącach będą udziałem kobiety i rosnącego w niej maleństwa. Drugi trymestr uznawany jest z kolei za najprzyjemniejszy etap ciąży. Zanikają nudności i bóle krzyża, poprawia się samopoczucie, a kobieta promienieje.

grafika - źródło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz